להתפתח גם מאתגרי שולחן החג

 

לצד ההפגנות, הניקיונות, הבישולים, טיולי האביב ושאר מנהגי התקופה, האתגר הגדול הבא של רובנו הוא הדינמיקה המשפחתית סביב אירועי חג הפסח.

ולא רק ‘שלום הבית’ בראש מעיננו, אלא בלב פנימה כולנו מייחלים להיות משמעותיים עבור הצעירים, ליצור אינטימיות וקרבה, לחוות רגעים שנחרטים בלב כרגעי חסד וקדושה.  אבל הפער בין כל המילים היפות והגבוהות האלו, למציאות לפעמים גדול ומתסכל כי לעיתים איננו מצליחים לפגוש את עיניי הנכדים. ולפעמים, אנחנו מאוד רוצים לדעת מה שלום הבן שלנו באמת, אבל הוא עונה רק ‘בסדר’ או ‘סבבה’.  ולפעמים אנחנו מרגישים כמסעדנים, ליצני החצר, כספומט, נהגי מוניות, או בעלי צימר. ובלב, עמוק, מנקר הצורך למלא תפקידים שיביאו לידי ביטוי את הייחודיות שלנו. והרצון לדעת שהדור הצעיר נהנה גם מניסיון החיים שצברתי, וגם מאהבה שאינה תלויה בדבר וכן לדעת גם שהם פשוט נהנים להיות אתנו ואינם מגיעים לבקר רק כי הם ‘צריכים’ או ‘חייבים’. 

הניוזלטר הנוכחי הינו אסופה של מתנות, המרחיבות את ההבנה, החוויה והמציאות המשפחתית הבין-דורית.

בפעם הראשונה, אנחנו מפרסמים פרק שלם מהספר שלנו, ‘מתנות התבונה – התחדשות ותשוקה בתקופת החיים החדשה’. הפרק המצורף עוסק בתקשורת בין דורית בחברת השפע והמסכים.

במיוחד לימים מורכבים אלו, המעלים סוגיות של ‘הגדת לבנך’, מורשת ומעבר בין שעבוד לחרות, או להפך, הכנו עבורכם פעילות של חשיבה ושיח עם עצמי, חברים או עם בני משפחה: דף למידה הנקרא ‘סדר עם עצמי בזמן מהפכה’. זאת דרך נהדרת לחבר בין הנושאים החברתיים הבוערים לבין מסורת חג הפסח ויותר חשוב מהכול, דף הלמידה הזה הוא דרך לשיח בין דורי, אינטימי מקרב ומסקרן.

• החדשות שלנו

מתנות התבונה בחוף

הצטרפו אלינו לחוויה בלעדית ומיוחדת במינה, מעוררת התחדשות, משמעות ותשוקה, המרחיבה את הקשר שבין גבולות העצמי והתודעה, לבין גבולות הגוף.

מתנות התבונה בחוף הים,  הינו קורס של שלושה ימים בקיסריה, חוויה מעוררת ומלמדת על גמישות מחשבתית והסתגלות לשינויים. החולות ואוושת הרוח בגלים גורמות לנו לנוע לאורך הים הפנימי בין הגלים, הקונכיות והצדפים שבתוכנו. שלושה ימים בהם אנחנו עוצרים את מרוץ החיים ובוחנים מחדש את גבולות האפשר על רקע תפאורת הים האינסופי המזמין אותנו להרחיב את תנועת הלב.

לצפיה בתכנית המלאה והרשמה כמתעניינים , לחצו על הקישור. 

 

גוונים של תבונה

סדרת הרצאות על התפתחות ומשמעות בתקופת התבונה*

*תקופת התבונה – תקופת החיים החדשה

 אנו שמחים וגאים לצאת בסדרת הרצאות זום לקהל הרחב.
הזדמנות להעשרה ולהכרות עם המנחים החדשים והותיקים שלנו.
פתוח לכולם (תזמינו חברים), ללא עלות.
ההרצאות תתקימנה בימי שלישי אחת לשבועיים בשעה 20:00.
לקבלת תזכורות במייל, מוזמנים להרשם כאן.

02.05.23

הבה נגילהאיך בעזרת שינויים קטנים באורח החיים ניתן להגיע לגיל מבוגר באיכות חיים טובה ומשמעותית.

אביטל ארני – שילוב צבעוני וייחודי בין אחות מוסמכת, אשת שיווק, מנחת קבוצות מאמנת ומתאמנת לחיים מלאי משמעות וגיל מעבר ל 60.
____________

16.05.23

הקריירה מאחורינו וחיים מלאים לפנינו – איך מתכוננים לפרישה? ממדים מגוונים של הכנה והתארגנות לסבב חיים חדש של מנוחה, בילויים, משמעות ויציאה מאזור הנוחות.

עירית תמיר –אישה עם אנרגיה שמפתיעה וסוחפת. הקימה והובילה ארגונים ששינו את פני החברה הישראלית.
____________

30.05.23

ריפוי, חוסן וצמיחה בעולם של אי וודאותאיך להפוך את ניסיון החיים הנצבר למאגר כלים פרקטיים לצמיחה מתוך התמודדויות עם קשיי היומיום.

משה עקרוני – אחרי שנים של עבודה בהיי טק ושנים של הובלת קבוצות העוסקות במדעי האושר וחשיבה חיובית, כיום מנחה את בני תקופת התבונה בסוגיות של משמעות, טיפול בבני משפחה ועוד.
____________

13.06.23

השינוי הוא הדבר היחיד הקבוע– הסתגלות לשינויים הינו המדד החשוב ביותר במחקרים לגמלאות מוצלחת. טיפים ומודלים ייחודיים להסתגלות לשינויים  ו’דיוק עצמי’ אל מול המציאות הפנימית והחיצונית המשתנה לאחר גיל 60. איך להתמיד בשינויים שאנו רוצים לצקת לחיינו.

הלל אפרת – ‘זקן השבט’ ששומע, חושב, ומנגיש את כל הידע והניסיון שצבר מעובד ושונה ממה שציפינו. סוציולוג ויועץ ארגוני מזה עשרות שנים.
____________

27.06.23

משמעות כמקור אנרגיה – תקופת התבונה היא הזדמנות לסבב חיים חדש של משמעות מהנה. איך מעלים את המוטיבציה ליצירת סדר יום פנימי וחיצוני המעשיר ומאשיר אותי ומה תפקידה של הקהילה שמסביבי.

מיקה בנבנשתי – ממעטת במילים אבל הן נוגעות עמוק. מנחת קבוצות ומטפלת רגשית לבני תקופת התבונה והזקנה
____________

11.07.23

פנאי אם לא עכשיו – אימתי? תרומת פעילויות הפנאי לאיכות החיים בכל גיל, ובמיוחד בגיל המבוגר.

רפי עגנון –גרונטולוג שעד לא מזמן ניהל עמותה לוותיק במשך 16 שנה. כיום, מממש פנאי.
____________

25.07.23

בין כספומט לראש השבט – התפקיד המשפחתי של בני ה 60+ בחברת השפע והמסכים. הרצאה הנותנת טיפים לתקשורת בין דורית איכותית ומקרבת.

עינת פורת עמוס- חיה ונושמת התפתחות בתקופות חיים מאוחרות ומאמינה שחשוב לטפח גם מיניות לטובת בריאות נפשית ופיזית עד 120. הקימה ומובילה את מכון לתבונה.
____________
.

08.08.23

מימוש איכויות המוח המבוגרהאם המוח אכן שליט עליון?! ואיך לשמור על מוח חד וערני עד 120.

הלל אפרת – ‘זקן השבט’ ששומע, חושב, ומנגיש את כל הידע והניסיון שצבר מעובד ושונה ממה שציפינו. סוציולוג ויועץ ארגוני מזה עשרות שנים.
____________

22.08.23

על החיים ועל המוות – ולמה כל כך קשה לנו להיפגש עם הנושא…

דפנה שדה טסה – עו”סית, מומחית בריאות, פנסיונרית עם 30 שנות נסיון באונקולוגיה. בעבר, מרכזת התכנית ‘להיפרד בשלום’,  מתאמנת בלפגוש את פחד המוות.
____________

05.09.23

קהילת מבוגרים בחריש – סיפור של קבוצת אנשים שהחליטה לחבור יחד ולהיטיב עם עצמם בגיל השלישי. הרצאה ושיח על פתרונות דיור אלטרנטיביים.

רמי גרטר – מתגורר בקהילת נרקיס 32 בחריש. איש חינוך וטיפול בעבר, ופעיל חברתי בהווה.
____________

19.09.23

התעוררות בין קמטוטי הזמן  – תשוקה והתפתחות מינית בתקופות חיים מאוחרות.

עינת פורת עמוס – חיה ונושמת התפתחות בתקופות חיים מאוחרות ומאמינה שחשוב לטפח גם מיניות לטובת בריאות נפשית ופיזית עד 120. הקימה ומובילה את מכון לתבונה.
____________

3.10.23

מה בין בגדים, התפתחות רגשית ותקופת התבונה? בגדים חושפים ומסתירים חלקים מאיתנו. האם אני מתלבשת באמת כמו שהייתי רוצה להיראות ולהרגיש?  בגדים הם כלי להתחבר לגוף שלנו, לשפר דימוי עצמי, לפתח ביטוי עצמי ואינדיבידואליות.

אופירה גולן – קלינאית תקשורת ואשת היי טק בעבר, סטייליסטית אישית ותכשיטנית. מתפתחת כל יום בתקופת החיים החדשה.
____________

17.10.23

טבע הדברים – השפעתו של הטבע על איכויות חיינו, הנשימה והנשמה. כלים לעבודה פשוטה ויומיומית בטבע עירוני או במרחבים הפתוחים.

רותי תנחלסון – מוזיקאית ופסיכותרפיסטית, לומדת את הטבע ומשמעותו הטיפולית. מאמינה בכוחות של הטבע לאזן, לתת נקודות מבטח חדשות על החיים ולהבריא

 

מסע קשר סבתא

אנו שמחים להזמין אתכם להצטרף אלינו למסע בחודש יולי. 3 ימים חוויתיים לסבים, סבתות ונכדיהם. חוויה של יחד, המייצרת קשר איכותי לשנים ארוכות. החווייה הייחודית הזאת היא בעצם מסע של קירוב לבבות בין דורות. מרחב בו רגעי קדושה וחסד יכולים להיווצר, והטבע הוא התפאורה המושלמת לגעת בכייף ובקלילות בערכים החשובים לנו ביותר: אהבה, קשר, משפחה ומה שביניהם.

לצפיה בתכנית המלאה והרשמה כמתעניינים , לחצו על הקישור. 

מתנות התבונה בהימליה

התפתחות דורשת יציאה מאזור הנוחות לאורך כל החיים. אבל בתקופות חיים מאוחרות, התנאי ליציאה מאזור הנוחות הוא  חיבור להנאה, כייף, שלווה, ביטחון ובטיחות.

אנחנו בחרנו יחד אתכם לצאת מאזור הנוחות, להרחיב את גבולות עצמי, וכל זאת תוך כדי הנאה והרחבת הלב, הרחבת הידע והכרות עם חברים חדשים; קורס ומסע ‘מתנות התבונה’ בהימליה.

 בתוך התפאורה של הטבע והתרבות שאינה מוכרת לנו, ביחד נלך את הטראק המפורסם בעולם ל Poon Hill, ונהנה מפוקרה – העיר היפה ביותר בהימליה, בנפאל.

אנחנו מזמינים אותך להצטרף אלינו למסע שלנו, לעבר המשך התחדשות ומשמעות עד 120.

לצפיה בתכנית המלאה והרשמה כמתעניינים לחצו על הקישור. 

• הרחבת הדעת

שולחן החג’ – כמה שמחה, כאב, מורכבות ואתגרים מתגלמים בביטוי אחד פשוט. 
לראשונה, אנחנו בוחרים להעלות לאוויר פרק מהספר שלנו ‘מתנות התבונה’
בחרנו בפרק שעונה על השאלה – ‘איך להבנות קשר בין דורי כך שנחווה אותו כקשר איכותי, אינטימי ומשמעותי לנו.’. וכמובן שאין באמת ‘מתכונים’, אבל יש לא מעט נקודות למחשבה והרחבת דעת. קריאה נעימה.
 

“משפחה לא בוחרים.

עם מי לרקוד כן בוחרים. ובכל זאת, ניהול המשפחה הוא ריקוד עדין המשלב שמירה על מרחב העמדות והתפיסות שלי כמוביל את “התנועה”, תוך כדי הקשבה כבוד ומתן מקום ל”רקדנים” האחרים במשפחה. הריקוד צריך לייצר תחושת קרבה גם כאשר כל אחד מבני המשפחה רוקד במקום אחר.

עם השנים הולכים ומתרבים הרקדנים שעל בימת המשפחה. התפתחות במרחב המשפחתי היא היכולת לאפשר לריקוד המשותף להוות ביטחון לצעדים היחודיים של כל רקדן.”

קטע מתוך הפרק התפתחות במרחב המשפחתי, בספר ‘מתנות התבונה’

מוזמנים להצטרף אלינו אל תהליכי ההתחדשות והמשמעות.

עינת וצוות מכון לתבונה

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).