התפתחות וגמישות

אחרי החגים יתחדש הכל.

יתחדשו וישובו ימי החול

האוויר, העפר, המטר והאש

גם אתה,

גם אתה,

תתחדש.

במסע שלא נגמר

בין שדות הצל ושדות האור

יש נתיב שלא עברת

ושתעבור

שעון סמוי מן העין

מצלצל לך

לא נשלמה אהבתך

נעמי שמר

אחרי החגים, בשלהי האביב ואיבו של הקייץ, אחרי שסעדנו את ארוחות החג, אחרי שדאגנו למדינה, דאגנו להיסטוריה שתהדהד, לעתיד שייטב, הגיע הזמן לעצור ולדאוג גם לעצמנו.הזמן שלנו לדייק ולהתחדש, לשאול ‘מה עכשיו’? מה ייטיב איתי? איזה חלק בגוף שלי זקוק שאקשיב לו? שאשקיע בו? איזו מערכת יחסית דורשת קצת יותר אינטימיות ותשומת לב? ואיזה הרגל שלי חשוב שאשנה דווקא עכשיו.

השקעה בעצמי, לרוב דורשת שינוי הרגלי חשיבה או דפוסי התנהגות – תהליך של למידה והטמעה – בדיוק מה שהמוח שלנו זקוק לו על מנת לשמור על עצמו מתפקד וצעיר. בדיוק מה שהנפש שלנו צריכה על מנת להרגיש משמעות ורלוונטיות. לכולנו כבר ברור שהתחדשות, גמישות, יצירתיות והסתגלות לשינויים הם ‘שם המשחק’ בבריאות פיזית ונפשית בתקופות חיים מאוחרות.

אז גם החודש, הניוזלטר שלנו מציע שלל רעיונות והזדמנויות להתחדשות, הנאה גדולה, ו’על הדרך’ גם פיתוח המוח ושמירה על הבריאות.

אבל הפעם, יותר מהכל, אנחנו מזמינים אתכם להיות שותפים לקורס מתנות התבונה בחוף. שלושה ימים המאגדים בתוכם למידה אישית מעמיקה מתוך חוויה בלתי נשכחת. למידה על איך אפשר להנכיח בחיינו הרגלים של התחדשות, גמישות ופתיחות שיאפשרו את הבריאות הנפשית, הפיזית והקוגנטיבית שלה אנו מייחלים.

עוד בניוזלטר – סדרת ההרצאות שלנו לקהל הרחב יוצאת לדרך (תזמינו חברים), מאמר על המוזיקה המראה לנו איך תוך כדי הקשבה תדירה למוזיקה המוח שלנו מתפתח, סיכום חשוב ביותר של סדרת הרצאות על חידושים בחקר המוח, ששמעה עירית תמיר שלנו מפי ד”ר יוסי חלמיש, וסקר אנונימי קצר שנשמח אם תסכימו למלא- לעזרה בפיתוח קורס חדש.

אנחנו כאן אתכם בדרך לבריאות פיזית, נפשית וקוגניטיבית בדרך לאיכות חיים עד 120.

שלכם באהבה,

עינת פורת-עמוס

המסעות הקרובים

 

בואו לפתוח איתנו את הקיץ בשלושה ימים מלאי משמעות בחוף הים בחודש יוני.
שלשה ימים של פעילויות גוף נפש וחשיבה, עם חברים חדשים מכל רחבי הארץ.
נרכוש כלים וידע על גמישות מחשבתית, הסתגלות לשינויים וחיים יותר יצירתיים ונלמד גישות בבסיס העקרונות לשמירה על יכולות פיזיות ומוחיות לשנים ארוכות קדימה.

 

מתכני הקורס:

  • הגמשת יכולת החשיבה והחוויה הרגשית שלנו
  • הרחבת מיומנויות ההתבוננות שלנו על עצמנו ודיוק הבחירות וההתנהגות שלנו.
  • כיצד לייצר שינוי מכוון או להסתגל לשינויים בלית ברירה.
  • טכניקות וכלים שייסעו בעדנו להכניס עידכונים ושידרוגים לחיינו, כי בריאות פיזית, נפשית וקוגנטיבית, מבוססת בעיקר על היכולת שלנו להיות משמעותיים ורלוונטיים בפני עצמנו, בפני הסביבה, לדייק את עצמנו להסתגל לשינויים בתוכנו ובסביבתנו.
 
הקורס מתקיים ברצועת החוף הקסומה של קיסריה.

מחכים לכם בחוף הים 🙂 

אנו שמחים להזמין אתכם להצטרף אלינו למסע בחודש יולי.
3 ימים חוויתיים לסבים, סבתות ונכדיהם.
חוויה של יחד, המייצרת קשר איכותי לשנים ארוכות. חווייה ייחודית של קירוב לבבות בין דורות. מרחב בו רגעי קדושה וחסד יכולים להיווצר, והטבע הוא התפאורה המושלמת.

המסע יכלול סדנאות יצירה ואמנות, טיולים מרעננים בטבע הכוללים מסלולי הליכה ופעילויות במים.

כל הפעילויות מועברות על ידי מנחים ומדריכים מקצועיים ומנוסים. בואו לגעת בכייף ובקלילות בערכים החשובים לנו ביותר: אהבה, קשר, משפחה ומה שביניהם.

רשימת המתעניינים מתמלאת במהירות, שימרו את מקומכם.

מסע מתנות התבונה בהימליה יוצא בחודש אוקטובר.

ההרשמה בעיצומה!
במידה ונרשמתם כמתעניינים ולא קיבלתם את טפסי ההרשמה – נא עדכנו אותנו.
בכל שאלה ועניין מוזמנים לפנות אל:
עינת פורת עמוס: 050-4050786
רפי עגנון: 052-8902308

גוונים של תבונה / 05.23 

סדרת הרצאות הזום פתוחה לקהל הרחב. כניסה חופשית.

הבה נגילה
הרצאת זום עם
אביטל ארני

איך בעזרת שינויים קטנים באורח החיים ניתן להגיע גיל מבוגר באיכות חיים טובה ומשמעותית.

יום ג’ 02/05/23
בשעה 20:00

הקריירה מאחורינו וחיים מלאים לפנינו
הרצאת זום עם
עירית תמיר

מתכוננים לפרישה? הכנה והתארגנות לסבב חיים חדש של מנוחה, בילויים, משמעות ויציאה מאזור הנוחות.

יום ג’ 16/05/23
בשעה 20:00

ריפוי, חוסן וצמיחה בעולם של אי ודאות
הרצאת זום עם
משה עקרוני

איך להפוך את נסיון החיים הנצבר למאגר כלים פרקטיים לצמיחה מתוך התמודדויות היומיום.

יום ג’ 30/05/23
בשעה 20:00

הרחבת הדעת

סוד הלמידה המתמדת / מגזין אלכסון

שינויים בפעילות המוחית בתקופות חיים מאוחרות

סיכם הלל אפרת 

כולנו חווים האטה בפעילות פיזית ומוחית בגיל מבוגר, אבל אין מדובר בהכרח בירידה ביכולות, אלא בשינוי בעדיפויות שיש בו גם יתרונות.

מחקרים רבים הראו לנו שכל שנה נוספת בגיל, תאמה לירידה במהירות העיבוד, בזיכרון העבודה ובזיכרון הסמנטי. אך כשהחוקרים ניפו מהמחקרים משתתפים שפתחו דמנציה בשנים שלאחר תחילת המחקר והשאירו רק את אלו שללא דמנציה, השפעות הגיל נעלמו.

התגלה שהזיכרון האפיזודי (הזיכרון לזמן ארוך המכיל מידע על מאורעות בחיינו, על מה שראינו, שמענו, הרגשנו) למעשה השתפר עם הגיל ומכאן שהסיבה להאטה יכולה להיות התנהגותית ונפשית ולא פיזית ומוחית.

המידע הזה צריך לשמש כדי לעצב את הציפיות ממבוגרים בגיל מתקדם ברמה החברתית הרחבה יותר וכדי לשפר את דרכי הטיפול העצמי של אוכלוסייה זאת.

אין משמעות הדבר שההזדקנות אינה גורמת לשינויים בקוגניציה, אך המחקרים החדשים מציגים ראיות לכך שבקרב מבוגרים בריאים, יתכן שהשינויים נוגעים פחות לאובדן זיכרון ויותר לאופן שבו סדר העדיפויות של המוח שלנו משתנה ככל שאנו מתבגרים.

על אף שתחושת ירידה ביכולות עם הגיל עשויה להתאים לחוויות אישיות, כמו שכחה של שמות וקושי לעקוב אחר טרנדים חדשים, הנרטיב הזה אינו סותר ואינו מונע חוויות לא פחות בולטות של פרודוקטיביות והתפתחות לכל אורך תוחלת החיים. בחיי היומיום, אנשים ממשיכים להיות פרודוקטיביים ולתרום לחברה ככל שהם מתבגרים, ואחדים אף נעשים עוד יותר פרודוקטיביים.

מהפכת חקר המוח ולמה קשה (אך משתלם) לשנות הרגלים

הכתוב מבוסס על הקשבה לסדרת הרצאותיו של  ד”ר יוסי חלמיש בתוכנית אסכולות.

מתחילת שנות ה-2000 עובר חקר המוח מהפכה של ממש.
שתי ההבנות החשובות הקשורות למהפכה שחלה בתחום חקר המוח :

  1. המוח מהווה רשת עצבית אחת גדולה – ולכן לא עוד התאים והאזורים השונים במוח הם המרכז, כי אם הקשרים בין הנוירונים (אותן סינפסות)
  2. המוח ניחן ביכולת הטבעית לשינוי – המוח הגמיש, שכמו כל שריר אחר, ככל שנאמנו הוא יתפתח. Neuroplasticity – מודל המוח הגמיש מציע לנו להסתכל על מוחנו בצורה שונה לחלוטין מזו שהורגלנו אליה, כעל איבר דינמי בעל יכולות השתנות מדהימות, ובכל גיל.

שתי תובנות אלו חשפו מימד חדש בכל הקשור להבנת המוח ולדיוק אורח החיים המאפשר קידום בריאות פיסית ונפשית. שתי התובנות הנ”ל מגיעות הודות להסטת המיקוד המדעי מתאי העצב אל הקשרים בין תאי העצב– (חיווטים או סינפסות)…

סקר קצר

מכון לתבונה עומד לצאת בקורס תאורטי ומעשי שיספק למשתתפים כלים וידע לגבי שמירת תפקוד המוח המבוגר. אנחנו צריכים את עזרתכם על מנת לזהות את הצרכים שלכם. לטובת העניין הכנו סקר. מענה לסקר יזכה אותך ב 10% הנחה, באם תירשם לקורס. הסקר מורכב מ 3 חלקים בלבד ומענה עליו לוקח פחות מחמש דקות. המון תודה מראש על שיתוף הפעולה.

מוזמנים להצטרף אלינו אל תהליכי ההתחדשות והמשמעות.

עינת וצוות מכון לתבונה

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).