שנה טובה

שנה טובה  לכם קהילה צומחת ומתפתחת שלנו – לכם ולכל יקיריכם.

זו הייתה שנה מאוד קשה לכולנו, אולם אנחנו בחרנו להתמקד בעשייה ובתקווה.

אצלנו במכון לתבונה, החגיגה של השנה החדשה היא כפולה ואולי משולשת;

כל שנה מתחילה, בסימן שאלה

כתינוק המודד צעדיו.

כמו זריחה מתגלה, על כנרת כחולה

ופניה לשמי מערב.

כל שעה מתחילה בסימן שאלה,

כמו הלב הפועם לו קצובות.

כמו גבעול ירקרק שצומח בלאט

ופניו לפסגות הגבוהות.

זה נפלא ששנה מתחילה לה

בשיר וברוח טובה,

כל שנה מתחילה בסימן שאלה

ואנחנו נמצא לה תשובה.

כל שנה/ מילים ניסן פרידמן / לחן עמוס ברזל

  • אנחנו חוגגים יום הולדת של שנה לחיבור העסקי-החברתי ביננו,
  • אנחנו מוקירים תודה על העשייה המבורכת והמרפאה שעשינו בשנה האחרונה ועל הצוות שהתרחב , והוא כיום אוסף נדיר של אנשים מרתקים.
  • ואנחנו כל כך מתרגשים לצאת אל השוק הפרטי  עם כל הסדנאות והקורסים שלנו שעד היום היו נחלת העמותות והרשויות.

יש לנו המון סימני שאלה. גם אנחנו כל הזמן מתפתחים יחד אתכם. ובמקביל ברור לנו שיש לנו לא מעט תשובות לסוגיות המעסיקות אתכם/ן –  בני/ות תקופת החיים החדשה.

בעשור האחרון, כל אחד מאתנו, היה עסוק בלמידה של תקופת התבונה מזווית אחרת, חווה על עצמו את הדרכים לשימור איכות חיים, בריאות נפשית ופיזית, תחושת רלוונטיות ומשמעות. בשנה האחרונה, לקחנו את כל הידע שצברנו והפכנו אותו למכלול של מוצרים שעושים שינוי.

עד היום, הצענו את המוצרים שלנו רק לרשויות ועמותות והיום,בעקבות הבקשות שלכם המתרבות מיום ליום, החלטנו לצאת מאזור הנוחות, לנשום נשימה עמוקה שנותנת כוח לחוויות חדשות ולהציע לכם – לקהל הרחב- את הסדנאות והקורסים שלנו גם אם הרשות המקומית שלכם אינה שוכרת את שירותינו. 

בניוזלטר הנוכחי אנחנו בוחרים לשאול שאלות באמצעות המאמר של עינת “שאלות בתבונה” שהתפרסם בעיתון ‘הגיל החדש’ של ביטוח לאומי, ולפרוס בפניכם את התשובות שיש לנו כמתנות שיש לנו להציע לכם לקראת השנה החדשה.

גוונים של תבונה, סדרת ההרצאות שלנו בזום תשאר מוצר חינמי שיתרחב ושניתן לכם באהבה גדולה אחת לשבועיים. נחזור עם ההרצאות לאחר החגים. הרשמו לקבלת תזכורות במייל.

מסעות– אנחנו מרחיבים ומשדרגים את המסעות שלנו. בתחילת אוקטובר יוצאים למסע מתנות התבונה בהימאליה (המסע מלא) ובנובמבר נצא לראשונה למסע “על החיים ועל המוות” במצוקי דרגות. ההרשמה נפתחה והמסע מתמלא במהירות. הרשמה בהמשך הדף.

מיני קורסים בזום – ייצרנו במיוחד עבור הסקפטים שביננו (וזה בעצם רובנו) מיני קורסים של טעימות מכלל הנושאים  שנמצאים אצלנו במרחבי ההתפתחות השונים. הקורסים קצרים, זולים, אך מעמיקים. שווה שווה שווה!!! כמו ארוחות שף, מדובר במיגוון מתאבנים מעמיקים, וכשתחושו את עומק החוויה וההתפתחות תוכלו להתקדם לקורסים ארוכים יותר, ואף לקורסים שנתיים. 
אנחנו מציעים 11 מיני קורסים בין נובמבר לאפריל 24. אנחנו מזמינים אתכם להכנס לאתר ולסמן את הקורסים בהם אתם מתעניינים ולקראת פתיחתם ניצור אתכם קשר.

קורסים – אנחנו כמובן שמחים להציע לקהל הרחב את קורסי העומק שלנו. את היהלום שבכתר קורס ‘מתנות התבונה’ המלא והשלם. לראשונה פותחים אותו גם בתל אביב!!! קורס נגיעה אחת רכה התפתחות מינית בתקופות חיים מאוחרות  וקורס חדש  שלא יספרו לנו סיפורי סבתא.  מידע נוסף על הקורסים בהמשך ניוזלטר.

שאלות בתבונה / עינת פורת עמוס

בשנים האחרונות, אנו מרבים לשמוע על המהפכה שצריכה להתקיים  במדינת ישראל ביחס אל הזקנים שביננו; על השינויים החברתיים שעלינו לעבור כחברה על מנת לאפשר לגמלאים להמשיך ולחוש יעילים ושווים, על מיגור העוני, על תוכניות לאומיות לבדידות  ועוד יעדים חוקתיים וחברתיים. לצד הסוגיות החשובות הללו,  אותי מעסיקה שאלת אחריות הפרט. מהי חובתנו האישית כפרטים אל מול השינויים בתוחלת החיים? מה חשוב שנשמר או נפתח בתוכנו אל מול המציאות שאינה תומכת בתעסוקת מבוגרים? 

איזו סוג תקשורת בינאישית יש לאמץ בעידן המסכים? אילו תהליכי התפתחות רגשיים וקוגניטיביים חשוב שנחווה אל מול הגוף שנמצא בתהליכי התנוונות או בלי קשר אליו? מה התפקיד המשפחתי שלנו כשאנו חשים מבודדים בעקבות הסטיגמה: ‘סבתא, מה את מבינה’?

• ‘תבונה’ לפני ‘זקנה’? • לצמוח ממה שנמוג להעצים את מה שאין • אז איך עושים זאת?…  • מעניק לסביבה באמצעות ההכרה ש’עכשיו אני’? • כ’ראש השבט’ אני מבטא את עצמי? • נוגע בנפשם של הנכדים? • הבדידות היא מגדלור עבורי? • המשמעות והתשוקה מעניקות לי אנרגיה? • שאלות כרפואה מונעת?

הקורסים שלנו
אנחנו
מזמינים אתכם להיכנס אל דפי הקורסים באתר ולהרשם כמתעניינים (ללא התחייבות), פתיחת הקורסים מותנה במינימום משתתפים.

מתנות התבונה

היהלום שבכתר – קורס ‘מתנות התבונה’ המלא והשלם. לראשונה פותחים אותו גם בתל אביב!!! קבוצות של אנשי התבונה שלומדים ביחד למידה חווייתית, מייצרים אינטימיות ושייכות ומשוחחים על כל מה “שאסור” לדבר עליו.
קורס פורץ דרך המתקיים מזה עשור ברחבי הארץ.
למידה חווייתית של ידע תאורטי לצד תהליך אישי עמוק.
מידע מפורט בדף הקורס.

נגיעה אחת רכה

אנחנו נרגשים מאוד מאוד לפתוח לקהל הרחב את הסדנא שלנו על התפתחות מינית בתקופות חיים מאוחרות. נעשה השנה סדנא לנשים בלבד וסדנא מעורבת לנשים וגברים. הגם שלא מדברים על הנושא גילינו שבשקט בשקט הביקוש עולה וגואה.

מידע מפורט בדף הקורס

שלא יספרו לנו סיפורי סבתא

קורס חדש בהנחיית אירית זנדמן ואסתר מאיר-קעטבי
על שחרור ממיתוסים ופתיחת אפשרויות חדשות ומרתקות לבני ובנות 60+
חשיפת המשתתפים לידע עדכני ולמידת מיומנויות שיאפשרו חיים מלאי יצירתיות, משמעות, תחושת התפתחות אישית ורלוונטיות, בבריאות נפשית ופיזית.
מידע מפורט בדף הקורס

מיני קורסים בזום

11 קורסים בני ארבעה מפגשים בזום. 

מידע מפורט בדף הקורס

המסעות שלנו

אנחנו מזמינים אתכם להיכנס אל דף המסע ולהרשם כמתעניינים (ללא התחייבות), כך שנוכל לעדכן אתכם באופן אישי לקראת המסע שבחרתם.

ההרשמה נפתחה!
מסע על החיים 
ועל המוות

26-28/11/23

מרחב שנוגע במוות לטובת החיים

אנו חיים בחברה שסוגדת לעלומים נצחיים, להתעלמות ממגבלות הגיל. אנחנו מרחיקים מעלינו את החולים ואת הזקנים. מתחמקים מהצורך להיערך לקראת העובדה הוודאית היחידה בחיים, שהיא המוות. פחד המוות, מהווה פחד שכולנו פוגשים, אך מנסים ככל האפשר לשמור מרחק ממנו.

נאפשר לעצמנו להיפגש עם רגעי קצה, לתת לעצמנו להתיידד עם הפחד, לדבר בפתיחות על מה שקשה, לנוכח האובדנים שחווינו, ולמול כל מה שעדין לא ידוע לנו.הידיעה הוודאית שאנו נמות, לצד אי הוודאות מתי, נמצאת שם ברגעי חיים שונים. הפחד מאפשרות זו, הוא כמו לגעת באש, או ‘להביט בשמש’ ככותרת ספרו של אירווין יאלום.   

כשמדברים על המוות, אנו מדברים על החיים. כשאנו נוגעים ואוחזים במרחבים שמאיימים עלינו, האופקים שלנו מתרחבים, ההתמודדות שלנו זוכה לשידרוגים. בסדנה של 3 ימים במצוקי דרגות שמעל ים המלח, נעבוד עם הפרדוכסים של החיים, רגעי הכאב והצער, לצד הצחוק וההומור, שיפתחו בפנינו הזדמנויות, ויעניקו לנו מתנות.

מדבר יהודה וים המוות, יספקו לנו תפאורה טבעית ייחודית, ממעוף מרומי מצוק ההעתקים, לצלילה לקרקע בינות מעינות זכים, בקרבת בולענים. במקום הנמוך ביותר בעולם, נזמין עצמנו למפגש אמיתי ונוקב עם מעגל החיים והמוות.

מתנות התבונה במדבר

12-14/2/2024  1-3/4/2024

מתנות התבונה בחוף 

16-18/06/2024

 

מסע קשר סבתא

7-9/7/2024

בחיים האלו, יש אינסוף סיבות למה ‘לא לחגוג’. אנחנו בוחרים למרות הכל, לחגוג את הגיל, את הזמן, את ההזדמנויות שהם מביאים איתם – מוזמנים להצטרף אלינו לשנה שהיא חגיגה של התחדשות, משמעות ותשוקה.

זה נפלא ששנה מתחילה לה

בשיר וברוח טובה,

כל שנה מתחילה בסימן שאלה

ואנחנו נמצא לה תשובה.

 

אני, עירית, הלל, יואב, דניאלה וכל צוות המנחים: דפנה, אסתר, אירית, משה, רמי

רוצים לאחל לכולנו
עוד שנה טובה ומבורכת בהתפתחות ועשיה.

אנחנו רוצים להודות לכם על היותכם איתנו.
אנחנו גדלים בזכותכם ולומדים מכם.

שנה טובה

מוזמנים להצטרף אלינו אל תהליכי ההתחדשות והמשמעות.

עינת וצוות מכון לתבונה

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).