מיניות בתקופות חיים מאוחרות היא נושא שיש להתיחס אליו וללמוד.

בחודש האחרון, לטובת עבודה אקדמית שכתבתי, חפרתי בין מדפי הספריות של גוגל וחיפשתי מאמרים על התפתחות מינית בתקופות חיים מאוחרות.

כבר בתחילת הדרך התאכזבתי לגלות, שהצירוף של ‘התפתחות מינית’ ו ‘old age’  על כל תצורותיו, הוביל לשני מאמרים בלבד. שניהם דיברנו על כך שהרעיון של מיניות בתקופות חיים מאוחרות כל כך לא רווח, עד כדי כך שזה מרחיק את בני תקופות החיים המאוחרות עצמם מעיסוק במיניות – הם מפנימים התפיסה החברתית לגבי מה הם חיי מין “נורמליים” עבור מבוגרים. ובהתאם לה מתנהגים.

לא התייאשתי והמשכתי לחפש…מצאתי הרבה חומרים שתיארו את הסיבות בעטיין המיניות מתרחקת מאתנו עם העלייה בגיל; אצל גברים ישנה ירידה ברמת הטסטוסטרון המוביל לירידה בחשק המיני ונדרש גירוי גופני גדול יותר כדי להשיג ולשמור על זקפה, והאורגזמות פחות אינטנסיביות. אצל נשים, גיל המעבר מפסיק את הפוריות ורמת יצור האסטרוגן יורדת, מה שעלול להוביל ליובש בנרתיק, ירידה בעובי של הנרתיק והפיכתו לרגיש ופגיע יותר ולירידה בחשק המיני. וכל זה עוד לפני שהזכרתי מחלות, בריאות גופנית ירודה, לקיחת תרופות, שחיקת המערכת החושית, ירידה בגמישות או נוקשות של איברים ועוד ועוד…

ועדיין לא התייאשתי – אני הרי יודעת כמה מיניות חשובה לבריאות הנפשית והפיזית שלנו. כמה אפשר לפתח באמצעותה את כל חלקי האישיות העוטפים מגנים ומושפעים ממנה ועד כמה היא יכולה להיות מזור, נחמה ואנרגיה לגוף הכואב.
המשכתי והמשכתי לחפש… אלוהים אדירים – איך זה שהמושג “התפתחות מינית” ברור לנו ומקובל עלינו כשמדובר על כל תקופות החיים האחרות. אבל הוא נסתר אפילו מעיני גוגל כשמדובר בבני 60 ומעלה.

ורגע  – שלא נטעה! יש התפתחות מינית גם בתקופות חיים מאוד מאוחרות! ואני שומעת עליה מסיפורים בשטח ללא הרף.

ורגע – שלא נטעה! גם גוגל בין השורות, במעמקי המאמרים, יודע לספר לנו על משמעותה של ההתפתחות המינית בתקופות חיים מאוחרות. הוא פשוט לא שם את זה בפרונט, לא מתייחס לזה כנושא שצריך להתמקד ולהבין אותו.

ורגע – שלא נטעה! גוגל אינו ישות, הוא רק מראה של התפיסות והאמונות שלנו. 

הרי, אנו כבר יודעים שככל שנושא נחקר, מדובר או מצטלם, כך יש לו יותר לגיטימציה. לדוגמא בארצות הברית, אנשים מבוגרים עדיין מחפשים חומר בסיפריות העירוניות – אבל מיניות בתקופות חיים מאוחרות היא הנושא שיש עליו הכי מעט ספרות מקצועית. ואפילו סדרות טלוויזיונית שמדברות על מיניות בתקופות חיים מאוחרות, שבעלות מטרה מכוונת להתמודד עם הסטיגמות החברתיות בנושא, עדיין ממעטות או נזהרות מלהראות התנהגות מינית סקסית. המיניות מוצגת בהן במרומז, בעדינות ולא בגלוי כמו אצל אוכלוסיות צעירות יותר. אפילו מחקרים שהתמקדו בסצנת ההיכרויות ברשת בקרב קבוצה זו, התעלמו מהמיניות של מבוגרים לטובת היבטים אחרים כמו אהבה וחברות.

ורגע – שלא נטעה! מחקרים מראים שככל שאני תופס את הזקנה כדבר חיובי יותר, כך התדירות, התפקוד והסיפוק המיני עולים ולהפך! ככל שאני אצפה לעיסוק מיני גם בתקופות חיים מאוחרות, כך הזקנה שלי תהיה טובה יותר! לדוגמא – נשים שדיווחו על ציפיות אופטימיות מזקנה ומיניות, נבדקו שוב לאחר 10 שנים, וגם אחרי שהופיעו המגבלות התפקודיות, ההסתברות לעיסוק מיני או קיום יחסי מין שבועיים הייתה גבוהה משמעותית מאשר אצל נשים שלא חיברו בתודעתן בין מיניות לבין זקנה.

אנחנו במכון לתבונה, מכירים בתרומה של המיניות לאיכות החיים, הבריאות הנפשית והפיזית גם בתקופות חיים מאוחרות ואפילו בעיקר בתקופות חיים מאוחרות. אנחנו בוחרים את הניוזלטר הנוכחי, להקדיש לנושא, לתת לכם קוראים יקרים הצצה לתפישת עולמנו בתחום ולספר לכם על איך אנחנו בוחרים לקדם ‘התפתחות מינית’ או ‘תודעת מיניות’ עד 120….

מה אדם וחווה לא ידעו

הלל אפרתכשבעל הבית של גן העדן החליט לסיים את חוזה השכירות של אדם וחווה בגן העדן ואילץ אותם לחפש דירה חדשה, הם חשבו שבזה מסתיים העונש. מה שהם לא ידעו, שמחכה להם הפתעה לא נעימה נוספת – תאריכי תפוגה. לא מדובר עדיין על התאריך הסופי, אבל תהליך תפוגה מדורג של כול מיני יכולות, שנתנו להם מצד אחד עולם של עונג ושמחה ומצד שני גם סבכו אותם כאמור עם בעל הבית. התנ”ך לא מספר לנו הרבה על מה שקרה אחרי העזיבה אבל בהנחה שהם חיו חיים טובים לא מעט שנים, סביר שהגיעו לשלב שעקרון התפוגה התחיל להשפיע על התפקוד וכנראה יצר גם קושי במערכת היחסים, כפי שאנו פוגשים לא פעם בגילים מבוגרים.

לקושי זה נוספה העובדה שהמשחות, הכדורים והאינטרנט, שאנשים מרבים להיעזר בהם כיום, היו עדיין רחוקים מאוד על ציר הזמן ההיסטורי ולכן לא היו זמינים. אבל מכוון שאין שום ידיעה המצביעה על כך שהאכזבה מאבדן היכולות הנ”ל הביא לגרושים, כנראה שהם הצליח לתת תשובות לא רעות לבעיה.

אם נדמיין את האפשרויות העומדות בפניהם הרשימה עשויה להראות כך:

חווה – תשומת לב, מחמאות וליטופים, מכול מיני סוגים ובכול מיני מקומות, וגם השמעת כול מיני קולות רכים ועדינים.

אדם – מחמאות, ליטופים ושימוש בהרבה דמיון יוצר.

שניהם – אינטימיות, חברות, סבלנות ותמיכה

האינטימיות, החברות, הסבלנות והתמיכה, המשחות, הכדורים והאינטרנט כול אלו היו עוזרים, מעכבים את הירידה ומאריכים את אופציית העונג ההדדי. אולם גם זה לא היה ממשיך לעד.

וכיום בא חקר הזקנה ומכוון אותנו לעוד אפשרות. אפשרות של מודעות לתהליך הירידה הנורמטיבי העובר על כל בשר ויכולת לקבל אותו אמנם כבלתי נמנע אבל לא כאובדן אלא כסוג נוסף של התפתחות.

כך שילוב בין הבנה זו לאמצעים האחרים שהוזכרו קודם יכול לאפשר לנו גם  להימנע מדיכאון ואכזבות הדדיות וגם להמשיך לקיים איזון רגשי וזוגי עד סוף החיים עצמם למרות השינויים הבלתי נמנעים של המראה, היכולות והאיזון ההורמונאלי.

הלל אפרת

תשוקה ועונג
בתקופות חיים מאוחרות

אני מתיישבת לכתוב את המאמר הקטן הזה, נושמת נשימה עמוקה, שמה את המילה שאני כל כך אוהבת על הדף ומבינה שהפעם אני לא בורחת לחלופות, לא שמה שפכטל של מילים מרגיעות. הפעם, אני בוחרת לשים את התשוקה ליצירה, לנכדים, לאוכל, למשמעות, ל… בצד. 

להרשות לעצמי ולנו לצלול כמה רגעים לתשוקה למגע, לנגיעה, לתחושת הנשיות או הגבריות, לתחושה של העונג הגופני הטהור. 

להרשות לעצמנו לשהות בצרכים האלו גם בגיל 60, 70 80 ומעלה. כן, אלו צרכים טבעיים, בריאים, מיטיבים ומחיים. האם אנחנו מרשים לעצמנו לשמור על התשוקה לתשוקה? התשוקה לחשק למגע ונגיעה? התשוקה למיניות מיטיבה?

אם עד היום שמנו את ערך הגמישות המחשבתית וההסתגלות לשינוים כבסיס של הבריאות הפיזית והנפשית בתקופות חיים מאוחרות. חשוב שנוסיף לראייה הכוללת של תהליכי ההזדקנות המיטבית גם את הרשות לחקירה ושהות בעונג הפיזי שלנו כערך…..

קורס נגיעה אחת רכה 

הצצה לקבוצת נשים, בנות תקופת החיים החדשה, הלומדות אינטימיות ומיניות 

להצליח לדבר תפיסות ועמדות אישיות על מיניות, התפתחות מינית או חוויה מינית בתוך ‘האמבטיה הקיבוצית’ אינו דבר מובן מאליו. יש היגידו כמעט בלתי אפשרי. 

בסמסטר האחרון התקבצו 11 נשים בנות תקופת התבונה למעגל אחד לטובת לימוד על אינטימיות ומיניות בתקופות חיים מאוחרות. הקבוצה התקיימה במסגרת פעילות עמותת ותיקי הגליל. לאורך 14 מפגשים, נגענו בעדינות בקצוות העצבים הרגישים ביותר שלנו כנשים; עיבדנו תפיסות וחוויות שהוטמעו בנו בעבר לגבי מיניות ומין, שאלנו שאלות לגבי תפקיד האישה ומהות נשיותה,  בחנו את המשמעות של מובחנות כבסיס למיניות מיטיבה והבטנו על המתח שבין ה’גוף הזוכר’ אל מול הגוף המשתנה. הכרנו את מעגל המיניות הכללי ואת מעגל המיניות הנשי. דברנו הרבה על איך מבנים תשוקה עם ובלי קשר זוגי, על חשיבות המשחקיות בהקשר המיני ובכלל מהי חוויה של התפתחות מינית בתקופות חיים מאוחרות? 

מטרות הקבוצה הוגדרו כ”הרחבת מנעד החוויה והעיסוק המיני המיטיב – המשתתפות יצליחו לשהות בצורה איכותית ומהנה יותר באינטימיות ובתשוקה עם עצמן או עם אחר משמעותי להן”. 

עבור חלק מהמשתתפות, זאת היתה הפעם הראשונה בה הן חוות שיח קבוצתי פתוח על נושא המיניות. אחת המשתתפות תיארה את התחושה שחוותה: “עד היום לא שוחחתי עם אף אחד וגם לא עם עצמי על מיניות. לא תמיד היו מילים להבין את מה שאני חווה. קבלתי בתהליך הקבוצתי מילים, שפה, יכולת לשוחח עם עצמי ועם בן הזוג שלי.” משתתפת אחרת אמרה “אחורה אני כבר לא אחזור. נפתח בפני עולם שאולי ייקח לי זמן, אבל בסופו של דבר אממש את עצמי גם בו”.

בתמונות, יצירות שיצרו הנשים כחלק מסיכום החוויה הקבוצתיתה

מוזמנות להרצאת חשיפה, לקראת פתיחת קורסים נוספים. 
הרשמה למתעניינות בקורס בקישור המצורף.

מחקר שעורר בנו מחשבה….

 מחקר שבדי (Henning et al., 2023) שחקר מעל 700 נשים וגברים לפני ואחרי הפרישה שלהם לפנסיה, מצא באופן מפתיע (מבחינתנו) ששביעות הרצון והסיפוק המיני דווקא יורדים לאחר הפרישה, בעיקר אצל הגברים. נתון זה נכון גם לאלו שהיו שבעי רצון ממערכות היחסים שלהם לפני הפרישה וגם לאלו שלא. אנחנו תוהים כיצד הפרישה משפיעה על שביעות הרצון שלנו מהמיניות שלנו ועל הסיפוק המיני שלנו. אולי יש ציפיות שדווקא עכשיו כשיש זמן נעסוק בכך יותר? אולי עכשיו יש זמן, כוח ואנרגיה לצפות ואז גם מתאכזבים יותר?

Henning, G., Segel-Karpas, D., Praetorius Björk, M., Bjälkebring, P., & Berg, A. I. (2023). Retirement and Sexual Satisfaction. The Gerontologist63(2), 274–284. https://doi.org/10.1093/GERONT/GNAC102ש

המסעות שלנו

אנחנו מזמינים אתכם להיכנס אל דף המסע ולהרשם כמתעניינים (ללא התחייבות), כך שנוכל לעדכן אתכם באופן אישי לקראת המסע שבחרתם.

הרצאת הכרות עם נושא המסע והמנחה ב-22/8 בשעה 20:00 

מסע על החיים ועל המוות

26-28/11/23

מרחב שנוגע במוות לטובת החיים

אנו חיים בחברה שסוגדת לעלומים נצחיים, להתעלמות ממגבלות הגיל. אנחנו מרחיקים מעלינו את החולים ואת הזקנים. מתחמקים מהצורך להיערך לקראת העובדה הוודאית היחידה בחיים, שהיא המוות. פחד המוות, מהווה פחד שכולנו פוגשים, אך מנסים ככל האפשר לשמור מרחק ממנו.

נאפשר לעצמנו להיפגש עם רגעי קצה, לתת לעצמנו להתיידד עם הפחד, לדבר בפתיחות על מה שקשה, לנוכח האובדנים שחווינו, ולמול כל מה שעדין לא ידוע לנו.הידיעה הוודאית שאנו נמות, לצד אי הוודאות מתי, נמצאת שם ברגעי חיים שונים. הפחד מאפשרות זו, הוא כמו לגעת באש, או ‘להביט בשמש’ ככותרת ספרו של אירווין יאלום.   

כשמדברים על המוות, אנו מדברים על החיים. כשאנו נוגעים ואוחזים במרחבים שמאיימים עלינו, האופקים שלנו מתרחבים, ההתמודדות שלנו זוכה לשידרוגים. בסדנה של 3 ימים במצוקי דרגות שמעל ים המלח, נעבוד עם הפרדוכסים של החיים, רגעי הכאב והצער, לצד הצחוק וההומור, שיפתחו בפנינו הזדמנויות, ויעניקו לנו מתנות.

מדבר יהודה וים המוות, יספקו לנו תפאורה טבעית ייחודית, ממעוף מרומי מצוק ההעתקים, לצלילה לקרקע בינות מעינות זכים, בקרבת בולענים. במקום הנמוך ביותר בעולם, נזמין עצמנו למפגש אמיתי ונוקב עם מעגל החיים והמוות.

מתנות התבונה במדבר

12-14/2/2024  1-3/4/2024

מתנות התבונה בחוף 

16-18/06/2024

 

מסע קשר סבתא

7-9/7/2024

גוונים של תבונה / 08.23 

סדרת הרצאות הזום פתוחה לקהל הרחב. כניסה חופשית.

משמעות ותשוקה מקור לחיות ובריאות

עירית תמיר

מתארחת בסלון של רונית

שימו לב לשינו בשעה!!!

יום ג’ 15/08/23
בשעה 17:00

כשמדברים על המוות, אנו מדברים על החיים.

הרצאת זום עם
דפנה שדה

הזדמנות להיפגש עם רגעי קצה, להתיידד עם הפחד ואי הוודאות, לדעת להחזיק הומור ליד רגעי הכאב והצער ולהעניק לעצמנו מתנות מתוך המפגש עם הקושי.
 

יום ג’ 22/08/23
בשעה 20:00

התפתחות מינית בתקופת החיים החדשה

הרצאת זום עם
עינת פורת עמוס

איך תשוקה מינית תורמת לבריאות? 
איך בזוגיות ארוכה או עם עצמי משמרים תשוקה?
ואיך נחווה מיניות כעוד רובד של התפתחות, משמעות, פיתוח המוח ויצירה? 

יום ג’ 05/09/23
בשעה 20:00

אנו במכון לתבונה, מוצאים את שינוי התפיסות החברתיות  והאישיות ומתן הכלים והידע בתחום המיניות של בני תקופות החיים החדשה – תקופת התבונה, כאחד האתגרים המקצועיים המשמעותיים ביותר שיש לנו כיום. 

רשויות וארגונים שמחכים לאורך כל השנה שנתפנה על מנת שנעביר בהן סדנאות, אינן מוכנות שנעביר סדנא בנושא מיניות בתקופות חיים מאוחרות. לעומת זאת,  כשאנחנו עוקפים רשויות ופונים באופן ישיר לבני תקופת החיים החדשה ומזמינים אותם לסדנא או הרצאה, הכיתה מלאה ויש קשב רב וסקרנות המעידות על הצורך במידע, ידע ושיח בנושא.
בכל פעם מחדש, שאני מקבלים סירוב או דחייה של הרצאה שכבר נקבעה, גוברת בנו ההכרה בחשיבות השיח הציבורי והבין אישי בנושא ובעיסוק מחקרי ושיח חברתי פתוח המעניק לגיטימציה ולא מסתיר או מתבייש.

תפקידנו כאנשי מקצוע, לטפח ציפיות אופטימיות ממין ומיניות גם בתקופות החיים המאוחרות. לשאול את עצמנו, את סביבתנו ואת הלקוחות שלנו שאלות לגבי נשיות או גבריות עד 120, לבחון איך משתנות תפיסות המיניות שלנו בהתאם לשינויים הפיזיים שלנו וכמה רשות לעונג, תשוקה וחווית מיניות אנו מעניקים לעצמנו גם אם איננו בני 20. 

מזמינים אתכם להצטרף אלינו וללמוד יחד על משמעותה ואיכויותיה של ההתפתחות המינית בתקופת התבונה.

שלכם
עינת
וצוות מכון לתבונה

מוזמנים להצטרף אלינו אל תהליכי ההתחדשות והמשמעות.

עינת וצוות מכון לתבונה

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).