מסעות

הטבע הוא המצע והתפאורה המושלמים להיווצרות חוויה פיזית, רגשית ותודעתית.

נוח אומנם ללמד בכיתה ממוזגת ושקטה – לא צריך לחפש עץ להישען עליו, לשמור שהגזייה של הקפה לא תכבה ברוח, לסחוב צידנית או לחפש מסתור כדי להתפנות – אבל בכל זאת אנו, במכון לתבונה, בוחרים לצאת לטבע ולנהל שם תהליכי למידה קצרים וארוכים.

עוצמות הטבע טמונות דווקא במרקם הלא אחיד, הלא צפוי והמאתגר שלו.

הטבע מתנהל ללא מגע יד אדם, רק האמונה בכוחו של הטבע היא זו שמעניקה לנו את האנרגיה ומובילה אותנו לצאת בכל פעם מאזור הנוחות, להבנות מערך לוגיסטי המאפשר את הנגשת הטבע לבני ה-60 ומעלה ולהוביל תהליכי למידה של שלושה ימים בטבע.
כי לטבע כוח משלו. התחושות הפיזיות שאנו חווים במהלך המסע, גדולות מהמילים הנאמרות בכיתה ומעבירות תובנות דרך התודעה. החוויה שבטבע נצרבת בגוף ובנשמה ומבעבעת בנו הרבה אחרי שהיא מסתיימת בפועל.

עם המִדבּר אי אפשר להתווכח – הוא קשוח ועקשן, מבקש מהאדם להרפות ולהתמסר אליו, ורק מתוך ההקשבה לאדמה, לרוחות, לשמש ולירח מגיעה ההנאה, ההתחדשות המשמעות והתשוקה.

באזורי ההר הירוקים מתעוררת החיוּת, מרחיבה את הלב, מעניקה אנרגיות להתנסויות חדשות, לשיתוף לקשר.

ואילו הים מייצר עבורנו חוויה של חיבור עמוק לעצמנו ושמירה על עצמנו. המסעות הללו הם חוויה מכוננת, מרפאה ועוצמתית עבורי כמנחה ועבור המשתתפים.

נוכחות מלאה של האדם בטבע מפגישה אותו עם עצמו ומשפיעה לטובה על נפשו ועל גופו. לא פעם אחרי עלייה תלולה או הליכה מרובה, שמענו את בני גיל התבונה תמהים איך עברו יום שלם ללא כאבים: “הרגל שיתפה איתי פעולה”, “לא הרגשתי את הכתף כל היום”, “אני לא מאמין שעשיתי את זה”.

כשמחפשים בגוגל סקולר מאמרים על “מרחב ירוק ובריאות” (Greenspace and Health), עולות רק 2,100 תוצאות מהשנים 1999-1990. בשנים 2009-2000 מופיעות כבר 14,700 תוצאות, ובין השנים 2010-2023 יש כבר 17,400 תוצאות.
אין ספק כי יש כבר כמות מספקת של עדויות מוצקות לקשר בין שהייה בטבע לבין בריאותנו הנפשית, הקוגניטיבית והגופנית. אפילו לפיסות טבע קטנות בסביבה אורבנית יש השפעה לטובה.

דוגמא קטנה ומעניינת למחקרים שנעשים בשנים האחרונות – לצמד החוקרים מקרסון ומוראטו היה רעיון מעניין. הם פיתחו יישומון המבוסס על GPS שאסף מ-20,000 נבדקים בזמנים שונים יותר ממיליון התייחסויות בנוגע לרמת האושר שלהם. שלא במפתיע, אלה ששהו בטבע היו מאושרים לאין ערוך מחבריהם ששהו באזורים אורבניים.

השמש זורחת, השמיים כחולים, הרים מוריקים ממול, כיסא נוח שוקע בחול, המים מלחכים את כפות הרגליים, ורעש אדוות הגלים מגיע אל האוזניים – תענוג צרוף לנפש ולגוף. עוד במאה ה-18 המליצו רופאים על הים כעל תרופת פלא למגוון מחלות, מדיכאון ועד מחלות כרוניות. מתברר שלא בכדי. ניתוח של מפקד האוכלוסין באנגליה, שבו התבקשו המשיבים לדרג את רמת בריאותם על פני סולם בעל שלושה שלבים, מצא שבריאותם של המתגוררים עד חמישה קילומטרים מחוף הים נוטה להיות טובה מזו של אלה המתגוררים במרחק כ-50 קילומטרים ממנו.

אז ים, מדבר, הרים, ירוק או שלג. כמה אנו יודעים ליהנות מתרופת הפלא הזאת?

עוד רגע אנחנו מסיימים את סדרת המסעות של תשפ”ג ופנינו לקראת השנה החדשה. בחרנו לספר לכם כאן על כל חמשת המסעות שלנו ולתת לכם כבר להירשם כמתעניינים במסע, להם זכות ראשונים בתהליך הרישום. 

מוזמנים יחד איתנו לשוטט לרגע בטבע דרך סיפורי המסעות שלנו – קריאה נעימה

עינת וצוות מכון לתבונה

המסעות שלנו

מתנות התבונה בהימליה

5-19/10/2023

המפתח לחוויית איכות חיים בתקופות חיים מאוחרות, הוא המשך תהליכי התפתחות רגשיים וקוגניטיביים עד 120. התפתחות דורשת   יציאה מאזור הנוחות לאורך כל החיים. אבל בתקופות חיים מאוחרות, התנאי ליציאה מאזור הנוחות הוא  חיבור להנאה, כייף, שלווה, ביטחון ובטיחות. ועל כך מבוסס המסע;

מסע ‘מתנות התבונה בהימליה’ נוצר מתוך אמונה מלאה בעוצמה שיש בחוויית ‘הרחבת גבולות עצמי’ בתוך התפאורה של הטבע והתרבות שאינה מוכרת לנו. הבחירה במקום כה רחוק, מאתגר ושונה מהיומיום שלנו בכל המובנים. משתתפי המסע ירחיבו את גבולות עצמם, תוך כדי הנאה, שלווה, ביטחון ובטיחות. אנחנו מזמינים אותך להצטרף אלינו למסע של שבועיים בנפאל, הכולל טראק של 7 ימים לאזור הפון הייל וטיולים יומיים בפוקרה הקסומה ובקטמנדו הצבעונית הבלתי נשכחת.  

המסע הקרוב מלא!

אנחנו מתחדשים
במסע מרתק ומרגש!!!

 

מסע על החיים
ועל המוות

26-28/11/23

מרחב שנוגע במוות לטובת החיים 

אנו חיים בחברה שסוגדת לעלומים נצחיים, להתעלמות ממגבלות הגיל. אנחנו מרחיקים מעלינו את החולים ואת הזקנים. מתחמקים מהצורך להיערך לקראת העובדה הוודאית היחידה בחיים, שהיא המוות. פחד המוות, מהווה פחד שכולנו פוגשים, אך מנסים ככל האפשר לשמור מרחק ממנו.

 

נאפשר לעצמנו להיפגש עם רגעי קצה, לתת לעצמנו להתיידד עם הפחד, לדבר בפתיחות על מה שקשה, לנוכח האובדנים שחווינו, ולמול כל מה שעדין לא ידוע לנו.הידיעה הוודאית שאנו נמות, לצד אי הוודאות מתי, נמצאת שם ברגעי חיים שונים. הפחד מאפשרות זו, הוא כמו לגעת באש, או ‘להביט בשמש’ ככותרת ספרו של אירווין יאלום.   

כשמדברים על המוות, אנו מדברים על החיים. כשאנו נוגעים ואוחזים במרחבים שמאיימים עלינו, האופקים שלנו מתרחבים, ההתמודדות שלנו זוכה לשידרוגים. בסדנה של 3 ימים במצוקי דרגות שמעל ים המלח, נעבוד עם הפרדוכסים של החיים, רגעי הכאב והצער, לצד הצחוק וההומור, שיפתחו בפנינו הזדמנויות, ויעניקו לנו מתנות.

מדבר יהודה וים המוות, יספקו לנו תפאורה טבעית ייחודית, ממעוף מרומי מצוק ההעתקים, לצלילה לקרקע בינות מעינות זכים, בקרבת בולענים. במקום הנמוך ביותר בעולם, נזמין עצמנו למפגש אמיתי ונוקב עם מעגל החיים והמוות.

מתנות התבונה במדבר

12-14/2/2024

1-3/4/2024

תהליך למידה מיוחד במינו, מעורר התחדשות, משמעות ותשוקה, המרחיב את הקשר שבין גבולות העצמי והתודעה, לבין גבולות הגוף. המדבר העוצמתי והשקט הינו המצע והתפאורה המושלמת להטמעת ידע תאורטי בגוף ובתודעה. נתנסה במיומנויות שיעילותן משמרת תפקוד ואיכות חיים, ומפתחת דיוק עצמי ושימור התשוקה. נלמד מהי איכות חיים המשדרגת מנהיגות פנימית, מציאת משמעות מחודשת ומיקוד מערכות יחסים. זאת הזדמנות להתפתח ולטפח את עצמך, להרחיב את גבולות האפשר ולהגיע למקומות בהם עוד לא היית. העניקו לעצמכם שלושה ימים בפתחת ניצנה של מסע פנימה המבקש מאתנו לעצור ולהסתכל על חיינו בפרספקטיבה של הגיל כשמסביבנו מדבר עוצמתי ומרפא. הלינה במאהל קסום ומפנק במיוחד.

מתנות התבונה בחוף 

16-18/06/2024

דווקא בתקופת הגיל הזו חשוב שנרחיב את מנעד הגמישות המחשבתית, הרגשית והפיזית שלנו כך שנוכל להסתגל יותר בקלות לשינויים המתרחשים סביבנו ולמה שהחיים מזמנים לנו כך שנוכל להרגיש רגועים ובטוחים גם במקומות של אי יציבות ובטחון. גמישות מחשבתית ורגשית היא צורך, לא מותרות.

הצטרפו אלינו לחוויה בלעדית ומיוחדת במינה, מעוררת התחדשות, משמעות ותשוקה, המרחיבה את הקשר שבין גבולות העצמי והתודעה, לבין גבולות הגוף.

מתנות התבונה בקיסריה,  הינו קורס של שלושה במרכז הימי בקיסריה, חוויה מעוררת ומלמדת על גמישות מחשבתית והסתגלות לשינויים. החולות ואוושת הרוח בגלים גורמות לנו לנוע לאורך הים הפנימי בין הגלים, הקונכיות והצדפים שבתוכנו. שלושה ימים בהם אנחנו עוצרים את מרוץ החיים ובוחנים מחדש את גבולות האפשר על רקע תפאורת הים האינסופי המזמין אותנו להרחיב את תנועת הלב.

קורס החוף בקיסריה מעניק לנו הזדמנות להתנסות בחוויות ייחודיות דרכן נלמד מחדש למצוא תשובות גמישות גם במציאות קשוחה. האתגר שלנו בקורס החוף הוא להצליח לעבור מרמת הידיעה של כל מה שאנחנו כבר יודעים, לרמת החוויה המאפשרת לעשות שינוי הלכה למעשה.

מסע קשר סבתא

7-9/7/2024

 

מסע קשר סבתא נוצר מתוך ההכרה בחשיבות הקשר בין סבתות וסבים לנכדות ונכדים. קשר איכותי בין סב/תא לנכדו/תו משפיע על עיצוב האישיות והבריאות הנפשית והפיזית של שניהם וכאדוות על המשפחה כולה לאורך דורות.

במסע שלל הזדמנויות ללמידת כלים ייחודים לתקשורת בין דורית וחווית יחד משמעותית הכוללת מציאת נושאי שיחה משותפים, תרגול קשר עין ומיקוד תשומת לב אחד בשני, יצירת ברית רגשית והזדמנות להיות המורים והתלמידים של הנכדים בעת ובעונה אחת.

זהו מפגש ייחודי של 3 ימים בטבע של הגליל המערבי המאפשר התבוננות עמוקה, יחד עם פורקן וכיף.

גוונים של תבונה / 07.23 

סדרת הרצאות הזום פתוחה לקהל הרחב. כניסה חופשית.7

מימוש איכויות המוח המבוגר
הרצאת זום עם
הלל אפרת

האם המוח אכן שליט עליון?!
ואיך לשמור על מוח חד וערני עד 120.

 

יום ג’ 11/07/23
בשעה 20:00

בין כספומט לראש שבט
הרצאת זום עם
עינת פורת עמוס

התפקיד המשפחתי של בני ה 60+ בחברת השפע והמסכים. הרצאה הנותנת טיפים לתקשורת בין דורית איכותית ומקרבת.

יום ג’ 25/07/23
בשעה 20:00

מוזמנים להצטרף אלינו אל תהליכי ההתחדשות והמשמעות.

עינת וצוות מכון לתבונה

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).

פרטייך התקבלו בהצלחה

שימו לב:

במידה ואינכם רואים מייל מאיתנו, נא בצעו חיפוש “מכון לתבונה” (לפעמים המייל נזרק לתיקיות אחרות).